Koszalin, Sianów, Sławno, Polanów, Bialogard, Kołobrzeg, Darłowo, Mielno, Ustronie Morskie, Sarbinowo

Naprawa kostki brukowej

Zadzwoń

662 168 299

Lub wyślij wiadomość

7 + 11 =

Inwestycje komercyjne

Naprawa kostki brukowej przy sklepach, halach, lokalach usługowych

Inwestycje prywatne

Naprawa kostki brukowej przy domach jednorodzinnych, budynkach prywatnych

Kostka brukowa – wszystko z czasem się psuje

Wydaje się, że kamień trudno jest zniszczyć. Niestety, nic nie trwa wiecznie. Bruk przed naszym domem też nie jest niezniszczalny. Po kilku lub kilkunastu sezonach od położenia z pewnością nie wygląda on tak „filmowo” jak na początku. Podjazd, ścieżki w ogrodzie, chodnik. To wszystko, z biegiem lat, pokrywa się plamami, mchem czy chwastami. Do tego mogą pojawić się szpecące rysy i zadrapania.

Niekorzystne warunki atmosferyczne – deszcze, śnieg a nawet wiatr też działają na naszą niekorzyść.
Podobnie sytuacja wygląda z samym fundamentem. Ile razy potknąłeś się przez zapadniętą lub pękniętą płytę chodnikową?

Pomijając kwestie bezpieczeństwa, zniszczony bruk sam w sobie nie wygląda zbyt estetycznie. A w ekstremalnych przypadkach dosłownie „straszy” przechodniów.

Czasem wystarczą proste zabiegi pielęgnacyjne, aby nasz chodnik odzyskał utracony blask. Mycie myjką ciśnieniową, czyszczenie piaskarką lub wyrywanie chwastów powinno zdać egzamin. Do tego fugowanie szczelin i impregnacja kostki.

Jednak to może okazać się niewystarczające. Ciągła eksploatacja nawierzchni prowadzi do tego, że musimy podjąć decyzję… I zainwestować w profesjonalną naprawę kostki brukowej.

Lub, w ostateczności, po prostu wynająć specjalistów i położyć całkowicie nowy bruk.

Dlaczego naprawa podjazdu z kostki jest ważna

Niesprzyjająca aura. Ciężkie samochody wjeżdżające na nasz podjazd. Nieumiejętne odśnieżanie. Wycieki oleju. Grillowanie. Dziecięce zabawy.

Nie jest tajemnicą, że kostka brukowa sama w sobie to bardzo wytrzymały materiał. Jednak jest użytkowana wiele lat. Ścieranie, rysy, wytarcie. To niestety nieodłączny koszmar każdego, kto dysponuje choć jedną, małą, brukowaną ścieżką.

Chyba nikt nie chce się wywrócić na zapadniętym chodniku. Zniszczenie kół pojazdu lub nowych butów na pękniętej kostce brukowej? Z pewnością to też nie należy do przyjemnych doświadczeń. Trzeba też pamiętać, że obluzowanie lub, co gorsza, wyrwanie nawet jednego elementu z naszej „układanki ” może być początkiem końca. Jeśli nie zaczniemy działać, nasz podjazd, chodnik czy ścieżka mogą się zwyczajnie rozpaść.

Źle ułożona kostka brukowa a naprawa chodnika

Nie raz natknąłeś się na „fachowców”. Niby specjaliści, a zawalili robotę. A ty musisz wynajmować kolejną ekpię, aby posprzątała po źle wykonanej pracy. Generalnie, zły układ lub błędy techniczne to duży problem. Powrót do stanu początkowego wiąże się zazwyczaj z zerwaniem starej i położeniem nowej nawierzchni. Komplikacje wynikają zazwyczaj z braku odpowiedniego sprzętu tudzież doświadczenia.

Najczęściej problemy pojawiają się przy aspektach technicznych, takich jak stworzenie samego projektu. Dobranie odpowiednich materiałów również może mieć duże znaczenie. Szczególnie, jeżeli na bruku mają pojawić się ciężkie pojazdy.

Ważne też jest dobre wyznaczenie powierzchni, na których ma zostać ułożony bruk. Grunt także musi być odpowiednio wyprofilowany i utwardzony. Do tego w kosztorys wypada wliczyć trochę więcej materiałów stabilizujących samą kostkę. Zapobiegnie to jej późniejszemu przemieszczaniu się.

/ 5.

Renowacja kostki brukowej

Zadzwoń

662 168 299

Lub wyślij wiadomość

8 + 9 =

Najgorszym scenariuszem jest odkruszanie się poszczególnych warstw kostki. Co więcej, błędy popełnione przy profilowaniu nawierzchni, złe utwardzenie fundamentu sprawi, że na nawierzchni powstaną nierówności. Z czasem doprowadzi to do zapadania się poszczególnych fragmentów bruku.

Jak już wspomniano, naprawa tego typu niedociągnięć może być bardzo kosztowna i czasochłonna. Koniec końców, nieopłacalna. W przypadku niewielkich kamieni (lekkich i małych) można spróbować coś z tym zrobić. Jednak jeżeli chcesz remontować wielkie i ciężkie płyty, będziesz potrzebował pomocy specjalistów. Ich wiedzy i, przede wszystkim, sprzętu.

Zazwyczaj cały ten proces polega na rozebraniu fragmentu nawierzchni, przygotowaniu odpowiedniego fundamentu i ułożeniu bruku od nowa.

Kiedy będziesz wybierał firmę brukarską, kieruj się, przede wszystkim, jakością oferowanych usług. Najlepiej, jakby pozytywne referencje mogli potwierdzić zadowoleni klienci.

Co zrobić, kiedy musisz wyremontować kostkę brukową

Wyrwałeś wszystkie chwasty. Zeskrobałeś mech. Pozbyłeś się pleśni i plam. Umyłeś bruk myjką ciśnieniową. Zrobiłeś już wszystko, co w twojej mocy, aby przywrócić jej dawną świetność. Niestety, bez widocznych efektów. Masz wrażenie, że twoja praca idzie na marne. Zastanawiasz się, czy jest coś jeszcze, co możesz zrobić.

Myjesz nawierzchnię specjalnymi detergentami chemicznymi. Rozważasz zakup impregnatu. Myślisz nad użyciem tzw. renowatora, który może przywrócić barwę wyblakłej kostce. W głowie masz istny mentlik. Kończą Ci się pomysły.

Jeżeli nawierzchnia, o którą tak bardzo próbujesz zadbać, dalej nie wygląda dobrze, musisz zwyczajnie położyć nową. Od razu podkreślamy – nie jest to proste zadanie. Szczególnie, jeżeli nie masz niezbędnego doświadczenia w tym temacie.

Dobrze przygotować sobie odpowiedni plan działania i kosztorys. Zaplanować pracę. A najlepiej wynająć specjalistyczną firmę brukarską. Wtedy to na jej barkach spocznie jak najlepsze wykonanie zleconej usługi. Ty w tym czasie będziesz mógł odpocząć lub zająć się ważniejszymi sprawami.

Naprawa chodnika – zrób to w zgodzie z obecną modą

Zauważ, że to, co było modne jeszcze kilka lat temu, dzisiaj może być nie do przyjęcia. Zmieniły się trendy w projektowaniu przestrzeni dookoła domu. Projektując podjazd do garażu zastosujesz inne rozwiązania, niż obmyślając plan budowy chodnika. Do wybrukowania placyku będziesz potrzebował cieńszej kostki niż tej, którą wykorzystasz na chodnik.

Kiedyś popularne, wielokolorowe aranżacje, zostały wyparte przez te układane z kostek o jednolitej barwie. Dużą wagę przykłada się też do tego, aby kolor bruku pasował do elewacji lub dachu budynku, który ma zdobić. Ważne, aby wszystkie okoliczne obiekty dobrze ze sobą współgrały.

Z biegiem lat zmieniły się też dostępne kształty i formy oferowanej kostki. Zamiast identycznych, małych elementów coraz częściej stosuje się asymetryczne i ekstrawaganckie kamienie. Nie ma też sztywnych zasad mówiących o łączeniu ze sobą poszczególnych rodzajów bruku. Wszystko zależy od twojej własnej inwencji. Zawsze możesz też zamówić projekt profesjonalnej aranżacji i ułożyć kostkę wedle wytycznych.

Jak wygląda naprawa uszkodzonego bruku

Cały zabieg należy zacząć od demontażu starej kostki. Jeśli pracujesz sam, możesz to zrobić za pomocą wąskiego dłuta. Przyda Ci się też coś, czym będziesz mógł podważyć kamienie. No i stalowe haki do wyciągania kostek.

W trakcie pracy możesz stwierdzić, że niektóre elementy nadają się do ponownego użycia. Nie zapomnij dokładnie ich wyczyścić. Usuń piach i kurz. Pozbądź się mchu i pleśni. Aby stara kostka zyskała „drugie życie” musi wyglądać niczym nowe auto. Rodem z salonu.

Kolejny etap wymaga większej ilości czasu. Nie obejdzie się bez zerwania starej podsypki. Usuń też warstwę stabilizującą. Dopiero teraz będziesz mógł sprawdzić, w jakim stanie znajduje się podbudowa i podłoże.

Prawdopodobnie właśnie tam zaczęły się Twoje problemy z chodnikiem. Zazwyczaj to, co było pod warstwą bruku, zapada się. Wtedy musisz uzupełnić w podbudowie braki materiałów oraz ją zagęścić i trochę ubić. Następnie zostaje sprawa nowej podsypki.

Następne czynności będą wymagały precyzji. Zapewne będziesz musiał od nowa wypoziomować całą powierzchnię pod podjazdem, chodnikiem czy ścieżką. Od tego, jak dokładnie wykonasz pomiary i przygotujesz „fundament” zależy, ile kolejnych sezonów przetrwa twój bruk.

Po tym wszystkim będziesz musiał położyć kostkę na nowo. Pamiętaj, że jej układanie zaczyna się od krawężnika. Zapobiega to niszczeniu przygotowanej wcześniej podsypki. Elementy powinno kłaść się do środka. W szczeliny między kostkami należy wprowadzić drobny piasek, najlepiej morski.

Ostatnim etapem prac będzie ubicie nawierzchni. Możesz użyć do tego specjalnego wibratora powierzchniowego. Egzamin zda także gumowy młotek. Ważne, aby uzyskać poziom. Uważaj, aby w trakcie ubijania, nie poranić powierzchni kostki.

Aby utrzymać efekt nowej, świeżej kostki na przynajmniej kilka lat, warto od razu użyć impregnatu. Dzięki niemu nasza nawierzchnia będzie jeszcze bardziej odporna na zniszczenia.

Dobrym pomysłem jest też zafugowanie szczelin. Sprawi to, że na nasz chodnik nie będą wdzierać się mech i chwasty. Nie będziesz też musiał martwić się o uzupełnianie kruszyw między elementami „układanki”. Fugi nie da się ot tak usunąć.

Co więcej, spoiwo zadziała jako klin. Z odpowiednią siłą rozpycha kostki. Zapobiega to niekontrolowanemu rozchodzeniu się bruku.

Naprawa wybrukowanych powierzchni – na to uważaj

Proste błędy mogą zniszczyć całą naszą pracę. Chyba nikt nie lubi oglądać tego, jak jego trud nie zdaje się dosłownie na nic. Aby temu zapobiec, wystarczy uważać i nie popełniać prostych błędów.

Brak spadku

Układając bruk należy zadbać o to, by krawędź bliżej nieutwardzonej nawierzchni była o 1-2% niżej w stosunku do reszty bruku. Jeśli o tym zapomnimy, woda nie będzie spływała.

Zła wysokość kostki

Warto mieć na uwadze, by kostka wystawała lekko ponad poziom otaczającego ją gruntu. Pomoże to, podobnie jak odpowiedni spadek, w odprowadzaniu wody. Ograniczy też nanoszenie na nią brudu.

Za ciasno

Bruk cały czas „pracuje”. Czy to pod wpływem temperatury czy wilgoci. Warto zachować dwu-trzy milimetrowe odstępy pomiędzy elementami. Zapobiegnie to nacieraniu na siebie kostek.

Naprawa kostki brukowej – Koszalin i okolice

Dobrze zadbany chodnik czy podjazd to swietna wizytówka gospodarza domu i jego rodziny. Tak samo firmy. Dobrze jest regularnie poświęcać czas na jej pielęgnację. Należy jednak liczyć się z tym, że pod wpływem czasu wszystko niszczeje. Wcześniej czy później, remont kostki brukowej zapuka do twoich drzwi. Musisz mieć to na uwadze.

Zawsze możesz wziąć sprawy w swoje ręce. Nie czekaj, aż problemy pojawią się same. Utarło się, że przychodzą one w najmniej odpowiednim momencie.

Sprawdzaj stan swojego bruku i reaguj, kiedy tylko coś cię zaniepokoi. Przecież to ty jesteś panem swojego podwórka.