Koszalin, Sianów, Sławno, Polanów, Bialogard, Kołobrzeg, Darłowo, Mielno, Ustronie Morskie, Sarbinowo
Układanie kostki brukowej
662 168 299
Lub wyślij wiadomość
Inwestycje komercyjne
Montaż kostki brukowej przy sklepach, halach, lokalach usługowych
Inwestycje prywatne
Układanie kostki brukowej przy domach jednorodzinnych, budynkach prywatnych
Układanie kostki brukowej – wszystko, co musisz o tym wiedzieć
Elegancki podjazd. Estetyczna ścieżka. Równy chodnik. Wszechstronny i cieszący oko dziedziniec.
Dobrze ułożony bruk to wręcz wizytówka naszego domu, naszej firmy. Świadczy o zaangażowaniu gospodarza. Przecież to on dba o swoje obejście. I utrzymuje dobytek w nienagannym stanie.
Najpopularniejszym materiałem, którego powszechnie używamy do położenia ostatniego akcentu wokół naszych budynków, jest bruk. Klasyczna kostka, granitowe kamienie. Czasem większe płyty o nieregularnym kształcie.
W sumie nic dziwnego, że tak często wybieramy akurat te elementy. Z pewnością ich dużą zaletą jest odporność na uszkodzenia i długowieczność. Nie bez znaczenia pozostaje też ich ogólnodostępność. Równie istotny może być stosunek jakości wykonania kostki brukowej do jej do ceny.
Czy układanie bruku jest trudne?
Wydawać by się mogło, że to zwykłe puzzle. Nic bardziej mylnego. Wbrew pozorom, ten proces wcale nie jest taki prosty. Aby zrobić to dobrze, potrzeba dość dużej wiedzy. Najlepiej okraszonej workiem doświadczenia. I to dość obszernym.
Oprócz umiejętności i podręcznikowego podejścia do tematu, przyda ci się odpowiednie zaplecze. Będziesz potrzebował narzędzi, materiałów i czasu. Mimo, że budowa podjazdu czy chodnika to zaledwie kilka prostych etapów, łatwo zepsuć całą konstrukcję. Wystarczy jeden błąd, aby cała twoja praca poszła na marne. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie ekipy brukarskiej. Jeśli oddasz sprawę w ręce zawodowców, będziesz mógł mieć pewność, że praca zostanie rzetelnie wykonana.
Kostka brukowa – jaką wybrać
Aby wykonać odpowiedni chodnik, możesz pokusić się o użycie innych materiałów niż akurat kostka brukowa. Sprzedawcy oferują specjalne betonowe płyty chodnikowe lub ogrodowe. Ich największą zaletą jest bezbłędne i szczelne pokrywanie terenu. Używając ich, uzyskasz bardzo twardą nawierzchnię. Dodatkowo, nie będziesz musiał martwić się o przerosty chwastów i roślin. Szczeliny między elementami będą wprost niezauważalne. Co więcej, beton jest bardzo odporny na ścieranie i zmiany temperatury.
Niestety, będą one ciut bardziej wymagające w montażu, jeśli porównamy je z typowym polbrukiem. Oczywiście, możesz zdecydować się na zwykłą kostkę brukową lub kamienie granitowe. Te materiały są prostsze w montażu. Przemawia za nim również jego powszechna dostępność. Oferuje go każdy większy sklep budowlany. Nie bez znaczenia będzie też grubość kostki brukowej. Do wyboru masz czterocentymetrową – powinna być użyta do budowania ozdobnych chodniczków, lub sześciocentymetrową. Ta druga świetnie sprawdzi się na obszarach, które będą poddane niewielkim obciążeniom.
Innym, ciekawym aspektem wyboru odpowiedniej kostki brukowej jest jej faktura. Na podjazdach lepiej sprawdzi się kostka antypoślizgowa. Aby wyłożyć zwykły chodnik lub ścieżkę, wystarczy zwyczajny, gładki bruk.
Ostatecznie, kolor i kształt materiału, który wybierzesz, zależy tylko od Ciebie. Weź pod uwagę jednak, aby zaplanowany wzór współgrał z aranżacją ogrodu oraz elewacji budynku. Kieruj się obecnymi trendami mody. Na cokolwiek się zdecydujesz, zadbaj, by przede wszystkim podniosło to walory estetyczne budynku.
Zasadniczo, podjazd jest narażony na utrzymywanie dużych obciążeń. Wynika to z funkcji, jakie ma pełnić. Pojazdy, które będą na niego wjeżdżać, mogą ważyć. I to sporo.
Kostka brukowa - Sprawdzona firma z koszalina
662 168 299
Zasadniczo, podjazd jest narażony na utrzymywanie dużych obciążeń. Wynika to z funkcji, jakie ma pełnić. Pojazdy, które będą na niego wjeżdżać, mogą ważyć. I to sporo.
Fundament pod kostkę brukową na podjeździe
Całą pracę rozpoczynamy się od przygotowania odpowiedniej podstawy. To od fundamentu zależy to, jak solidny będzie sam podjazd. Pierwszym krokiem jest wykopanie dość głębokiego wgłębienia. Zazwyczaj jest ono nie płytsze niż 25 cm. Optymalnie powinno zamykać się w granicach pół metra.
Następnie przygotowywujemy podbudowę i podsypkę. Te elementy są kluczowe, jeśli podjazd ma zachować stabilność przez lata.
Wiele osób popełnia drastyczny błąd. Chcąc ciąć koszty, kupuje tańsze materiały. Często decyduje to o niepowodzeniu całej inwestycji. Zły fundament to nieudana budowla. W tym przypadku nawierzchnia.
Przy konstruowaniu powierzchni brukowych kierujemy się również pewną niepisaną zasadą
Według niej grubość warstwy stabilizacyjnej powinna być proporcjonalna do tego, jak wilgotny jest grunt. Idąc tym tropem, świetnymi materiałami do jej wykonania będą kruszywa. Wybieramy do tego żwir lub grys. Czasem decydujemy się też na zwykły tłuczeń i kliniec, ewentualnie żużel.
Oprócz tego, stosujemy też podsypkę piaskowo-cementową. Jej zadanie to ustabilizowanie podjazdu.
Fachowcy z odpowiednim sprzętem wykonają pracę ekspresowo. Do tego, przyniesie ona lepsze efekty.
Układanie kostki brukowej – sedno sprawy
Kiedy przygotujemy już solidną bazę, pora przejść do ostatniego etapu – ułożenia kostki brukowej.
Najważniejsze, aby nie zniszczyć przygotowanej wcześniej podsypki. Dlatego bruk zawsze kładziemy od krawężnika do środka. Dzięki temu nasi brukarze mogą klęczeć lub stać na płytkach, nie na warstwie stabilizującej. Elementy tej wielkiej układanki muszą do siebie przylegać, jednak dbamy o to, żeby zachować dwu-trzy milimetrowe szczeliny. Zniweluje to działanie sił, które w przyszłości będą napierać na kostki.
Po ułożeniu nawierzchni używa się gumowego młotka, aby dobić bruk do podłoża i tym samym go utwardzić. Działa to, niestety, tylko przy mniejszych projektach. Na powierzchni tak dużej jak podjazd korzystamy ze specjalnej maszyny do ubijania bruku.
Na końcu, na świeżo ułożoną kostkę, rozsypujemy piasek. Następnie wmiatamy go w szczeliny między kostkami. Wiemy, że gdyby nie to, po pewnym czasie podjazd zacząłby się rozchodzić.
Układanie kostki brukowej – chodniki
Najczęściej ta brukowa struktura prowadzi od furtki do drzwi wejściowych. Nierzadko przebiega przez ogród, prowadząc wśród ozdobnych krzewów i drzew.
Pierwszym etapem będzie wytyczenie szlaków komunikacyjnych. Przyjęło się, że najpierw planuje się te główne a kończy na drugo i trzecio rzędnych. Potem trzeba poważnie zastanowić się nad wybraniem konkretnego materiału.
Warto zrobić to od razu dobrze, aby cieszyć się z efektów przez wiele następnych lat. Należy rzetelnie się przygotować, np. starannie zaplanować jego przebieg. Projekt, schematy i matematyczne wyliczenia lepiej zostawić wykwalifikowanym specjalistom. Nasi eksperci zajmą się tym kompleksowo. Tym samym unikniesz niepowodzenia.
Fundament pod chodnik z kostki brukowej
Generalnie, konstruujemy go w identyczny sposób jak ten pod podjazd. Jednak tutaj nie musi być on aż tak głęboki. W zupełności wystarczy wykop o głębokości 20-25 centymetrów. Również uzupełniamy go mieszanką kruszyw a na wierzch kładziemy piasek ze żwirem. Jeżeli chodnik ma przebiegać po terenie miękkim i wilgotnym, dodatkowo ubijamy podbudówkę. Można też utwardzić ją i wyrównać za pomocą warstwy cementowej.
W Architektonik nie mamy problemów z konstruowaniem łuków i zakrętów. Potrafimy projektować i wykonywać nawet najbardziej skomplikowane aranżacje.
Wielki finał – układanie chodnika
Proces przebiega w podobnym guście jak w przypadku podjazdu. Brukarze również układają kostki od krawężnika do środka chodnika lub ścieżki. Nasi pracownicy są wykwalifikowani. Wiedzą, jak należy to robić, żeby uzyskać najlepsze efekty. Pracują tak dokładnie, że potrafią zostawić niezbędną odrobinę luzu pomiędzy poszczególnymi elementami (też 2-3 milimetry odstępu). Na koniec wszystko zostaje usztywnione piaskiem. Dla lepszego efektu, szczeliny w chodniku możemy zafugować. Zapobiegnie to przerastaniu chwastów i mchu z luk. Dzięki temu unikniesz przesuwania się bruku.
Opaski z kostki brukowej
Ich głównym zadaniem jest ochrona dolnych partii elewacji budynku. Oprócz funkcji ozdobnej, są bardzo ważne, jeśli idzie o zabezpieczenie murów. Szczególnie w miejscach ich styku z gruntem.
Najczęściej buduje się je z… kostki brukowej. Spotkać można też takie, wykonane z kruszyw, np. żwiru lub ozdobnych kamieni. Najważniejsze, aby mogły one odprowadzać wilgoć – były w pełni przepuszczalne. Inaczej może to zaszkodzić murom budynku, a przecież nie o to nam chodzi. Obecność opaski ma zapobiegać brudzeniu ścian oraz, przed wszystkim, przedłużyć żywotność fundamentów.
Podbudówka pod opaskę
Ze względu na raczej niskie obciążenia, nie potrzeba tutaj głębokiego wykopu. Ważne, aby usunąć żyzną glebę aż do warstwy twardego gruntu. Skład podsypki pozostaje taki sam jak w przypadku chodnika czy podjazdu.
Dalej należy skupić się na obrzeżach. Mają one zapobiegać wrastaniu trawy na obszar opaski. Do tego blokować rozchodzenie się elementów. Bardzo istotne jest, aby krawężniki nie utrudniały spływania wody. Ogólnie sama opaska powinna być przechylona od ściany budynku do trawnika, by odprowadzać na niego wodę.
Układanie opaski
Ostatnim krokiem jest ułożenie kostki brukowej. Kładziemy ją na podsypkę z piasku i odpowiednio profilujemy jej nachylenie. Tutaj również, od krawężnika do środka, aby nie zniszczyć wyrównanej podsypki. Dbamy o odpowiednie odprowadzenie wody i nachylenie konstrukcji.
Drogi dojazdowe z bruku
Droga dojazdowa do naszej posesji. Rzecz bardzo ważna. Żeby nie powiedzieć – najważniejsza. Planując ją, musimy myśleć o przyszłości. Wybrać odpowiedni materiał. Zadbać o system odprowadzania wody, aby zapobiec powstawaniu kałuż i błota. No i wzór samej drogi.
Aby służyła nam przez wiele następnych lat, powinna być wykonana z trwałego i odpornego materiału. Dodatkowo łatwego w naprawie lub remoncie. I estetycznego.
Oczywiście, świetnie sprawdzi się kostka brukowa. Dobrym rozwiązaniem będą też kamienie, np. granitowe lub bazaltowe. Można rozważyć też wykorzystanie płyt ceramicznych. Ze względu na nieregularność przebiegu drogi dojazdowej, materiał, którego użyjemy, powinien być podatny na cięcie i szlifowanie.
Na rynku istnieje wiele firm, które profesjonalnie wykonają drogę dojazdową do twojej posesji. Fachowcy doradzą ci również, jaki materiał wybrać. Projekt sporządzony przez zawodowca również znacząco wpłynie na jakość prac. Daj sobie pewność, że zadanie zostanie wykonane dobrze. Zleć to odpowiedniej firmie brukarskiej.
Przebieg prac – budowa drogi dojazdowej z bruku
Powtarza się tu te same czynności, co przy instalacji chodnika, podjazdu lub opaski. Wykop będzie tutaj trochę głębszy niż w przypadku podjazdu. Uzupełni się go kruszywami stabilizującymi, ewentualnie tłuczniem. Skład podsypki piaskowo-cementowej pozostanie ten sam jak przy budowie podjazdu.
Sam materiał wykonania powinien jednak być grubszy. Świetnie pasują tutaj kostki o grubości powyżej 8 centymetrów. Miej na uwadze, że po takiej drodze mogą poruszać się pojazdy znacznie cięższe niż samochody osobowe.
Samo układanie też przebiega według powtarzalnego schematu – od zewnątrz do wewnątrz. Na koniec szczeliny można zafugować, np. fugą na bazie żywicy. Kiedy spoiwo wyschnie, całość można zaimpregnować impregnatem.
Układanie kostki brukowej – podsumowanie
Aby zrobić to dobrze, potrzebujesz narzędzi i wiedzy. Jeśli zamierzasz ułożyć kostkę brukową samodzielnie i będziesz robił to pierwszy raz, może ci się nie udać. Dlatego nie zwlekaj. Nie marnuj swoich nerwów i czasu. Zleć układanie kostki brukowej czy polbruku firmie brukarskiej. Profesjonaliści ci doskonale wiedzą, czym jest brukarstwo. A jeżeli są mistrzami w swoim fachu, ich usługi brukarskie dadzą ci pełną satysfakcję.